sürücü tamiriSürücü Tamiri 

Günümüzde teknolojinin bize sunmuş olduğu en önemli yeniliklerden birisi otomasyon sistemleridir. Hayatın hemen her alanında olan bu sistemlerin en önemli noktalarından birisi motor sürücülerdir. Motor sürücüler; motorların hızını ve frekansını kontrol etmeye yarayan elektriksel ekipmanlar dır. Motor sürücülerin kendi için farklı türleri vardır ve bunlar farklı isimlerle bilinir. Elektronik cihazlar içindeki motor sürücünün arızalanması ve görevini tam olarak yerine getirememesi, cihazın tamamen devre dışı kalması anlamına gelebilir. Bundan dolayı hızlı bir şekilde sürücü tamiri yapılması gerekir.

Sürücü onarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle farklı markalara ait motor sürücülerin genel özellikleri aynı olmasına karşın, bazı farklılıkları olduğunun da bilinmesi gerekir. Markaların özellikleri ve arızaların genellikle neden ve nasıl gerçekleştiğinin bilinmesi, tamirin kolay ve kısa sürede yapılmasına neden olur. Fakat bu konuda gerekli bilgiye sahip olunmaması, sürücü onarım işlemini biraz zorlaştırır ve işlemin zaman almasına neden olur.

Elektronik cihazların içerisinde yer alan motor sürücü kartlar, farklı nedenlerden dolayı arıza yapabilir. Bunlardan bazıları; yanlış çalıştırma, nem, kısa devre, yüksek voltaj ve benzer durumlar şeklinde sıralanabilir. Bu nedenlerin etkileri de nispeten farklı olur ve bundan dolayı sürücü kart tamiri yapılmadan önce sorunun nedeninin tam olarak tespit edilmesi gerekir. Böylece hem sorunun tekrarlama ihtimali ortadan kaldırılır, hem de arıza daha etkili bir şekilde giderilir.

Sürücü tamiri aşamaları

Sürücü tamiri yapılmadan önce ilgili parça ortalama 24 saat boyunca takip edilir. Bu süreçte arıza tespiti tam olarak yapılır. Arıza tespiti için kullanılan farklı testler de söz konusudur ve bunlar sayesinde sorun net olarak tespit edilir. Bu aşamadan sonra ortalama bir masraf çıkarılır ve bu masraf, kart sahibine bildirilir. Müşteri tarafından sürücü onarım işlemine onay verildiği takdirde tamir yapılır. Bu işlemin ardından ise tekrar test süreci başlar ve tamiratın başarılı olduğundan emin olunur.

Anti-statik ortama sahip laboratuvar ortamında yapılan işlemler, günümüzdeki en gelişmiş yöntemler olarak kabul edilir. DIP, BGA, SMD pin yapısına sahip olan tek ya da çok katmanlı kartların tamirleri etkili olarak gerçekleştirilir. Sürücü onarımı için enerji vermeden, yüksek teknolojiye sahip bilgisayarlar ile arızaların tespiti yapılır. Tamir de yine benzer yöntemler ile gerçekleştirilir.

Sürücü onarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır. Öncelikle elektronik cihazların tamamında kararlı çalışma esastır. Eğer bir cihaz kararlı olarak çalışmıyor ve kararlı çalışma koşullarının dışına çıkıyorsa arızalı olarak kabul edilir. Bu noktadan sonra motor sürücüler için testler yapılmalıdır. Bu testlerde normal parametreler ile elde edilen parametrelerin karşılaştırılması yapılır. Bu karşılaştırmada farklılık varsa arıza ya da arızadan kaynaklanan durumlar tespit edilir. Bu karşılaştırmanın sürücü tamiri yapıldıktan sonra da gerçekleştirilmesi gerekir.

Motor Sürücü Onarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sürücü onarım hizmetinin garantili olarak verilmesi çok önemlidir. Elektronik cihazlar ya arızalıdır ya da değildir. Bunun arası yoktur, bundan dolayı tamiratın doğru olarak yapılması ve bunun da garanti edilmesi gerekir. İşlemi yapan kişilerin bu alanda uzman olması, elde edilen sonucun başarısını direkt olarak etkileyecektir.

İşlem tamamlandıktan, yani motor sürücü onarımı yapıldıktan sonra ilgili parçanın uygun sıvılarla temizlenmesi, etrafındaki toz, yağ ve benzer yabancı maddelerin arındırılması gerekir. Böylece motor sürücüsü ilk günkü gibi bir görünüme kavuşacaktır. Üstelik bu temizlik, motor sürücü onarımı sonrasında kir ve neme bağlı olarak yeni bir arızanın gelişmesini engelleyecektir.

Tamirini Yaptığımız Motor Sürücü Markaları

ABB sürücü servisi

Allen Bradley Sürücü Servisi

Baumüller Sürücü Servisi

Control Techniques Sürücü Servisi

Danfoss Sürücü Servisi

Delta sürücü Servisi

Fanuc sürücü Servisi

Faldic sürücü Servisi

Gefran Sürücü Servisi

Hitachi Sürücü Servisi

Lenze Sürücü Servisi

Mitsubishi Sürücü Servisi

Panasonic Sürücü Servisi

Schneider Sürücü Servisi

Siemens sürücü Servisi

Teco Sürücü Servisi

Telemecanique Sürücü Servisi

Toshiba Sürücü Servisi

Vacon Sürücü Servisi

Omron sürücü Servisi

KEB Sürücü Servisi

SSD Eurotherm Sürücü Servisi

Sew Eurodrive Sürücü Servisi

Enda Sürücü Servisi

http://www.ceomuhendislik.com/

http://www.kebservisi.com/

http://www.abb-servisi.com/

http://www.lenzeservisi.com/