HMI Ekran Tamiri ve Servisi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte otomasyon sistemleri farklı alanlara girmeye başlamıştır. Bu sistemleri farklı bölümleri vardır ve bunların önemi, işlevlerine göre değişir. Operatör panel ya da HMI de bu bölümlerden birisidir ve son derece önemli bir işleve sahiptir. Bu işlevin sorunsuz olarak devam etmesi için meydana gelen arızalarda hızlı ve doğru bir şekilde hmi ekran tamiri yapılmalıdır. Böylece otomasyon sistemlerinin çalışması devam edecek, üretim ise aksamayacaktır.

Hmi ekran onarımı, uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Otomasyon sistemini direkt olarak ilgilendirmesi ve farklı markalara ait panellerin yapıları farklı olması, sadece profesyonel hizmet veren kişiler tarafından bu onarımın yapılmasını mümkün hale getirir. Bunun haricindeki kişilerin arızaları gidermesi mümkün olmadığı gibi farklı sorunların meydana gelmesine de sebep olabilirler.

 

Hmi Ekran Tamiri 

Hmi ekran tamiri  hakkında bilgi vermeden önce olası arızaların bilinmesi gerekir. Öncelikle bu panellerin yazılımı olan bir cihaz olduğunun bilinmesi gerekir. Yazılım ve elektronik unsurlardan meydana gelen panel, bir de ekrana sahiptir. Bu ekran genellikle dokunmatiktir ve sisteme dair komutlar ve işlemler buradan verilir. Operatör panellerinin kullanım alanları oldukça geniştir. CNC tezgahları, ahşap ve metal işleme makineleri bunların başında gelir.

Hmi ekran onarımı, farklı arızalar için yapılır. Fakat genel olarak harddisk, dokunmatik ekran, LCD, ana kart ve inverter kart üzerinde arızaların meydana geldiği söylenebilir. Bunların tamamı için benzer yöntemlerin uygulanması söz konusu dahi değildir. Bunun için tamirin farklı yöntem ve teknikler ile yapıldığını söylemek yanlış olmaz. Bunların haricinde yazılımdan kaynaklanan sorunlar da vardır.

Tamir için öncelikle arızanın nedeni tespit edilir ve daha sonra buna göre hareket edilir. Örneğin yazılımdan kaynaklı bir sorun varsa bunun için genellikle güncelleme yapılır. Ya da dokunmatik ekranında bir sorun var ise hmi ekran tamiri yapılır ve dokunmatik ve ekran tekrardan işlevsel hale getirilir.

Hmi ekran tamiri  için geliştirilen farklı yöntemler vardır. Bunların tamamı son derece başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Ayrıca arızanın tam olarak tespit edilmesi için kullanılan sistemler olduğu da bilinmelidir. Elektronik kartların arıza tespiti için parametreleri ölçen cihazlar vardır ve bunlar sayesinde sorunun kaynağı kısa sürede tespit edilir. Daha sonra ise uygun işlemler ile sorun giderilir.

Tamirden sonra gerekli kontrollerin yapılması için bir takım testlerin uygulanması söz konusu olabilir. Bu testlerin sonucunda operatör panel kararlı bir yapıda görünürse, ekran tamiri başarılı kabul edilir.

Arızalı ekranlarınızın tamirini uzman mühendis ekibimiz tarafından tamir ediyoruz.

Tel:0552 222 92 26

https://www.ceoelektronik.com