SMPS Tamiri

İhtiyaçlara cevap vermek için geliştirilen farklı türde güç kaynakları vardır. Bunlardan birisi de Switch Mode Power Suply yani SMPS’dir. Farklı alanlarda kullanılan SMPS, çok önemli bir role sahiptir. Dolayısıyla SMPS tamiri, uzman kişiler tarafından hızlı ve doğru olarak yapılmalıdır. Aksi durumda SMPS görevini yapamayacak ve böylece ilgili birimlerde enerji sorunu yaşanacaktır. Bunun olmaması için periyodik olarak bakım hizmetlerinin alınması da gerekebilir.

SMPS güç kaynağı onarımı, bazı durumlarda oldukça karmaşık olabilir. Çünkü bu cihazların bazı bölümlerinin karmaşık olduğu söylenebilir. Sadece alanında uzman olan kişilerin cihaza müdahale etmesi, bundan dolayı son derece önemlidir. Herhangi bir elektronik cihaz tamircisi için söz konusu güç kaynağının fazlaca karmaşık olduğu söylenebilir.

SMPS arıza nedenleri

Şebeke hattında meydana gelen dalgalanmalar, dengesiz ve aşırı yük ve ısınma gibi nedenlerden dolayı arızalar meydana gelebilir. Bunun haricinde ise nem ve dış etkenlerin de etkili olduğunun bilinmesi gerekir. Burada bahsedilen nedenlerden dolayı SMPS’de diyot, sigorta, mosfet, direnç ve kondansatör gibi bölümlerde patlaklar ya da farklı arızalar meydana gelebilir. SMPS tamiri yapılırken böylesine patlakların birden fazla bölüme zarar verdiği görülecektir. Bunun nedeni ise söz konusu güç kaynaklarının genel olarak kompakt bir yapıda olmasıdır. Bu durum, sadece patlağın meydana geldiği noktada değil, bunun çevresinde de arızaların meydana gelmesine neden olur.

Sürekli elektrik yükü altında olması, ısınmaya neden olur. Eğer soğutma sistemi düzgün çalışmıyorsa arızalar meydana gelir. Benzer şekilde tozlanma, yağlanma ve benzer tortuların oluşması sonucunda da SMPS tamiri gerekecektir. Tamir, farklı teknikler kullanılarak sorunun giderilmesi şeklinde yapılacağı gibi bazen de parça değişimi gerektirebilir. Bundan dolayı SMPS teknik servis, gerekli yedek parçalara sahip olmalıdır.

Tel:0552 222 92 26

http://www.ceomuhendislik.com

HAKKIMIZDA