Servo Sürücü  Tamiri

Servo sürücü tamiri sadece bu alanda uzman olan servisler ya da kişiler tarafından yapılabilir. Profesyonellik gerektiren bu işlem oldukça hassastır. Yapılacak ufak bir hata, elektronik cihazın ciddi şekilde zarar görmesine neden olabilir. Servo sürücü onarımı yapılırken, arızanın nedenlerinin bilinmesi yararlı olacaktır. Arızalar genellikle nem, yüksek voltaj, yanlış çalıştırma ve yazılımdan kaynaklanabilmektedir. Bunların haricinde farklı arıza nedenlerinden bahsetmek de mümkündür.Arızanın nedeni ne olursa olsun, çözüm için izlenmesi gereken bazı genel adımlar vardır. Bunlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Arıza nedeniyle gelen servo sürücünün öncelikle fiziksel kontrolü yapılır. Burada dışarıdan alınan darbeler, nem ve benzer unsurların varlığı araştırılır.
  • Arıza tespiti için yapılan ilk kontrollerden sonra sürücüye enerji verilip verilmemesine karar verilir. Eğer enerji verilmesinde herhangi bir mahsur yoksa cihaza enerji verilir.
  • Bu aşamada sürücünün farklı noktalarındaki gerilimin ölçümü yapılır.
  • Sürücünün temel özelliklerinin olup olmadığının kontrolü yapılır.
  • Arıza tespit edildikten sonra bunun türüne göre uygun çözüm yöntemleri kullanılır.
  • Servo sürücü onarımı genel olarak bu şekilde yapılır ve arıza tamiri yapıldıktan sonra sürücü teste alınır ve tamiratın tam olarak başarılı olup olmadığına bakılır.

 

Servo sürücü onarım aşamaları 

Servo sürücü tamiri yapılmadan önce ilgili parça ortalama 24 saat boyunca takip edilir. Bu süreçte arıza tespiti tam olarak yapılır. Arıza tespiti için kullanılan farklı testler de söz konusudur ve bunlar sayesinde sorun net olarak tespit edilir. Bu aşamadan sonra ortalama bir masraf çıkarılır ve bu masraf, kart sahibine bildirilir. Müşteri tarafından Servo sürücü onarım işlemine onay verildiği takdirde tamir yapılır. Bu işlemin ardından ise tekrar test süreci başlar ve tamiratın başarılı olduğundan emin olunur.

Antistatik ortama sahip laboratuvar ortamında yapılan işlemler, günümüzdeki en gelişmiş yöntemler olarak kabul edilir. DIP, BGA, SMD pin yapısına sahip olan tek ya da çok katmanlı kartların tamirleri etkili olarak gerçekleştirilir. Servo sürücü onarımı için enerji vermeden, yüksek teknolojiye sahip bilgisayarlar ile arızaların tespiti yapılır. Tamir de yine benzer yöntemler ile gerçekleştirilir.

Servo sürücü onarımı yaparken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır. Öncelikle elektronik cihazların tamamında kararlı çalışma esastır. Eğer bir cihaz kararlı olarak çalışmıyor ve kararlı çalışma koşullarının dışına çıkıyorsa arızalı olarak kabul edilir. Bu noktadan sonra motor sürücüler için testler yapılmalıdır. Bu testlerde normal parametreler ile elde edilen parametrelerin karşılaştırılması yapılır. Bu karşılaştırmada farklılık varsa arıza ya da arızadan kaynaklanan durumlar tespit edilir. Bu karşılaştırmanın Servo sürücü tamiri yapıldıktan sonra da gerçekleştirilmesi gerekir.

HAKKIMIZDA

http://www.ceomuhendislik.com

İletişim:0212 438 03 55 – 0552 222 92 26